Kontrole kompostowników w Puszczykowie – właściciele nieruchomości pod lupą
W dniach 17–19 września 2024 roku w Puszczykowie odbędą się szczegółowe kontrole przydomowych kompostowników. Celem inspekcji będzie sprawdzenie, czy właściciele nieruchomości, korzystający z częściowego zwolnienia z opłat za posiadanie kompostowników, prawidłowo kompostują bioodpady.
Jak poinformował Zarząd Związku Międzygminnego „Centrum Zagospodarowania Odpadów – SELEKT”, kontrole mają na celu weryfikację przestrzegania przepisów ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, zgodnie z art. 9u ustawy z dnia 13 września 1996 r. Przypomnijmy, że właściciele nieruchomości, którzy zadeklarowali posiadanie kompostownika, korzystają z częściowego zwolnienia z opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Teraz jednak nadchodzi czas na sprawdzenie, czy warunki tej ulgi są rzeczywiście spełniane.
Jak będą przebiegać kontrole?
Według informacji z Selektu, oględziny obejmą fizyczną kontrolę kompostowników przez upoważnionych pracowników biura związku. Zostanie też przygotowana dokumentacja fotograficzna zarówno pojemników, jak i znajdujących się w nich bioodpadów. Po wizycie zostanie sporządzony protokół.
– Właściciele nieruchomości mają obowiązek umożliwić pracownikom wykonanie kontroli – czytamy w liście skierowanym do mieszkańców. Odmowa udzielenia wglądu do miejsca kompostowania może skutkować negatywnymi konsekwencjami.
W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, takich jak brak kompostownika, niewłaściwe kompostowanie bioodpadów, bądź utrudnianie przeprowadzenia oględzin, właściciele nieruchomości stracą prawo do zwolnienia z części opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Utrata ulgi będzie obowiązywała od pierwszego dnia miesiąca, w którym wykryto naruszenie przepisów.
Co więcej, odzyskanie prawa do zwolnienia z opłat będzie możliwe dopiero po upływie sześciu miesięcy od momentu, gdy decyzja w sprawie utraty ulgi stanie się ostateczna. Aby ponownie skorzystać ze zwolnienia, właściciele będą musieli złożyć nową deklarację dotyczącą opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi.
Dlaczego to ważne?
Kompostowanie bioodpadów jest nie tylko korzystne dla środowiska, ale również pomaga obniżyć koszty gospodarowania odpadami. Wszyscy zainteresowani mieszkańcy powinni przygotować się na wizytę kontrolerów i upewnić się, że ich przydomowe kompostowniki spełniają wymogi. Kontrola kompostowników to jeden z kroków w dążeniu do bardziej zrównoważonego gospodarowania odpadami na terenie Puszczykowa.
Na wzrost opłat za śmieci muszą natomiast przygotować się mieszkańcy gminy Mosina. O szczegółach informujemy w artykule: Od 1 października w gminie Mosina wzrosną opłaty za wywóz odpadów do 39 zł miesięcznie.
Tagi: odpady, odpady komunalne, śmieci
Wasze komentarze (10)
Dla mnie ważniejsza jest kontrola dymiących kominów.
Niech sprawdzją dokładnie .Niech nie zapominają o przyrządach mierniczych:
Kompostownik (mały – do 10 m3), powinien znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 7,5 m od granicy działki, a 15 m od domu. Większy Kompostownik (do 50 m3), to już konieczność odsunięcia go aż 30 m od domu sąsiada, jednak odległość od granicy działki pozostaje ta sama
W dupie mam całą tą ekologie
Gdzie są ci – pożal się Boże – aktywiści, co to uczyli rozpalania od góry ! Słomiany zapał albo chęć zaistnienia, tak jak w przypadku 75% radnych.
Ci, co uczyli rozpalać bez dymu kopciuchy (piece na paliwo stałe, które nie spełniają wymogów co najmniej 3 klasy) zrobili kawał dobrej roboty w Poznaniu i powiecie poznańskim. Kopciuchy musieliśmy wymienić do końca 2023 roku. Po tym terminie możliwe jest używanie tylko urządzeń zgodnych z wymogami ekoprojektu lub mających sprawność cieplną min. 80%.
W gminie Mosina nie wymieniono do tej pory wszystkich kopciuchów?
Ustawodawca przewidział taką sytuację i ustanowił karę w wys. 5tys.zł.
O uchwale obywatelskiej, wystąpieniach na MTP Greenpower i Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu, przeprowadzeniu w wielu miastach pokazów bezdymnego rozpalania tylko wspomnę. To i tak jedynie niewielki wycinek z działalności tych, co uczyli rozpalać od góry.
Skoro mamy sankcje to dlaczego ich nie stosujemy ? Tutaj jest pole do popisu dla aktywistów ?
Co do zasług aktywistów to skwituję to jedynie uśmiechem.
Kilka tygodni temu kontrolerzy sprawdzali odpady i surowce dostarczane do PSZOKA.
Chodziło o nie mieszanie surowców.
Ludzie do tej pory nie wiedzą np. że zużyte chusteczki i paragony powinny być w zmieszanych, a nie w makulaturze.
Mamy także wymienione wszystkie kopciuchy w komunalkach, a w mojej dzielnicy już w zeszłym roku przestano kopcić.
Przyznam, ze czasami tez mam problem, gdzie wywalić niektóre śmieci.
Płotka oczywiście na polu aktywności na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców ma przypuszczalnie duże osiągnięcia. Przecież bezpodstawnie nie krytykowałaby pracy innych.
Warto zainstalować w smartfonie darmową aplikację Eco Harmonogram.
Pobiera aktualny harmonogram wywozu odpadów i surowców wtórnych dla danego miasta i ulicy. Sygnalizuje zbliżający się termin. Podpowiada po wpisaniu konkretnej rzeczy, gdzie się ją wyrzuca.
Zawiera komunikaty i informacje o PSZOKu.