Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Redakcja GMP | środa, 15 gru, 2021 |

15 grudnia to dla nich dzień szczególny. 5 rocznica śmierci Bohdana Smolenia

Połowa grudnia to taki czas, że część z nas już żyje w pełni świętami, wpadamy w wir szaleńczych porządków, planowania, szykowania i wielkiego odliczania do wigilii… W Baranówku, w Fundacji Stworzenia Pana Smolenia, 15 grudnia czas się na chwilę zatrzymuje. Dziś mija 5 lat, kiedy zmarł przyjaciel, patron i założyciel Fundacji, Bohdan Smoleń.

– Pan Bohdan jako kabareciarz i aktor dawał ludziom dużo uśmiechu – mówi Karolina Lepka – Popławska z Fundacji Pana Smolenia. – Niezapomniane skecze Kabaretu Tey czy rola Edzia Listonosza w „Świecie według Kiepskich” są z nami do dziś. Fundacja, którą stworzył, pomaga osobom z niepełnosprawnościami poprzez prowadzenie zajęć hipoterapii i parapowożenia. Jest to miejsce wyjątkowe, gdzie duży nacisk kładziemy na rodzinną atmosferę. Czasami jest ciężko, ale wtedy przypominamy sobie słowa Pana Bohdana, który mówił: „I będę to robił – bo to jest dobre”. I działamy! – dodaje pani Karolina.

Fundacja powstała w 2007 roku, także zbliżający się nowy rok będzie dla nich jubileuszowy – to już 15 lat pomagania podopiecznym w Baranówku. W czasie ostatniego roku z hipoterapii skorzystało około 200 osób z niepełnosprawnościami. Całe szczęście, wszystkie zajęcia fundacji odbywają się na świeżym powietrzu, także pandemia praktycznie nie wpłynęła na ich działalność, podopieczni mogli cały czas korzystać z tak ważnych zajęć, zarówno dla ich zdrowia, jak i (a może przede wszystkim?) dobrego samopoczucia. Będąc w fundacyjnej stajni i ogrodzie, nie sposób nie zauważyć wielu osób pracujących z wielkim oddaniem. – Tak, team mamy najlepszy! – potwierdza pani Karolina. – Zarówno pracownicy, jak i wolontariusze, spisują się na medal. Bardzo zależy nam na tym, aby nasi terapeuci i wolontariusze nie byli tylko osobami, które wykonują swoją pracę. Dlatego duży nacisk kładziemy na relację między nami, bo fundacja to nasze wspólne dzieło, o które musimy razem dbać. Nasz team to nie tylko ludzie, ale też 17 koni, które w hipoterapii są głównym terapeutą, więc dobra relacja człowiek – koń jest bardzo istotna w naszej pracy – dodaje.

Jak pomóc fundacji w jej działaniach? W każdej chwili można przekazać dobrowolną darowiznę, bezpośrednio lub przez serwis: https://www.siepomaga.pl/fundacjasmolenia, wybierając opcję wpłaty pojedynczej lub cyklicznej. Zbliża się czas rocznych rozliczeń, 1% podatku to też bardzo ważne wsparcie. Od nowego roku ruszy na stronie Fundacji wirtualna adopcja koni, do której może przystąpić osoba prywatna, ale też firma, klasa lub szkoła. A jeśli masz doświadczenie przy koniach, możesz zgłosić się jako wolontariusz, każde dodatkowe ręce do pracy się przydadzą.

Bo oni i tak będą to robić, bo to jest dobre!


Przy okazji rocznicy przypominamy artykuły sprzed lat z naszej gazety o Bohdanie Smoleniu oraz działalności Fundacji:

Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu

Pomnik Bohdana Smolenia w Poznaniu

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Skomentuj