Nowy Tiguan Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze Krzysztof Hetman - do Parlamentu Europejskiego
Redakcja GMP | poniedziałek, 18 cze, 2012 | komentarze 2

Mosina uruchomiła monitoring miejski

W Mosinie już działa miejski monitoring. Okolice rynku i miejsc o szczególnie dużym natężeniu ruchu dniem i nocą pilnuje 12 nowoczesnych kamer. To I etap systemu, w którym docelowo miasta strzec ma około 30 kamer.

Centrum Nadzoru Mosina

Centrum Nadzoru zorganizowano w budynku przy ul. Krotowskiego, w tym samym, w którym siedzibę mają strażnicy miejscy.

– Wgląd w monitoring możliwy jest na razie na stanowisku w Centrum Nadzoru, jednak w najbliższym czasie dostęp do systemu będą mieli także policjanci z naszego komisariatu – mówi Waldemar Krzyżanowski, zastępca burmistrza Mosiny. – Obraz będzie transmitowany do komisariatu drogą radiową. Miasto przekazało już policji komputer i teraz czekamy tylko na podłączenie go do naszego systemu.

System zainstalowany w Mosinie przekazuje obraz drogą radiową, a punkt retransmisyjny ulokowany jest na kominie (teren byłej SFM w Mosinie). Kamery działające w systemie pozwalają na przesyłanie obrazu o dużej rozdzielczości w dzień i w nocy. 43 – krotny optyczny zoom umożliwia m.in. rozpoznawanie twarzy np. wandali i numerów rejestracyjnych pojazdów. Wszystkie mają także możliwość pełnego obrotu o 360 stopni.

Pierwszym sprawdzianem funkcjonowania systemu były Dni Mosiny, organizowane w dniach 24-27 maja.

Jeszcze w tym roku zamontujemy dodatkową kamerę, której wcześniej nie planowaliśmy. W związku z dewastacjami zieleni koło wieży widokowej na Pożegowie, zamontujemy ją na szczycie obiektu. Na wieży – to już zgodnie z planami – kamerę zainstalują także leśnicy. Będzie ona służyła do obserwacji przeciwpożarowych – dodaje W. Krzyżanowski.

Obydwie kamery będą zasilane energią odnawialną, na dachu wieży będą bowiem montowane panele słoneczne.

System budowany jest z założeniem jego dalszej rozbudowy. Koszt I etapu to ok. 260 tys. zł. Obecnie projektowany jest II etap inwestycji, a w planach na kolejne lata jest realizacja etapu III. Wszystko uzależnione jest jednak od sytuacji finansowej miasta i decyzji Rady Miejskiej. Dodatkowo trwają rozmowy mające na celu poszerzenie monitorowanego obszaru o teren dworca PKP (wewnątrz i na zewnątrz).

Lokalizacja kamer

Dotychczas kamery zainstalowano na: 1. Pl. 20 Paź­dzier­nika — naroż­nik z ul. Poznań­ską, 2. Pl. 20 Paź­dzier­nika — naroż­nik z ul. Sło­wac­kiego, 3. Pl. 20 Paź­dzier­nika — naroż­nik z ul. Nie­złom­nych, 4. Rondo Budzyń, 5. par­king na ul. Rzecz­nej, 6. skrzy­żo­wa­nie ul. Nie­złom­nych, Waw­rzy­niaka i Sowi­niecka, 7. ul. Dwor­cowa (rejon GBS), 8. ul. Dwor­cowa — naroż­nik z ul. Kole­jową, 9. tar­go­wi­sko (płyta górna), 10. tar­go­wi­sko (płyta dolna), 11. ul. Spo­kojna (par­king za kościo­łem), 12. kamera skierowana na budynek Urzędu Miejskiego. (red.)

Centrum Nadzoru i monitoringu w Mosinie

Centrum Nadzoru i monitoringu w Mosinie

Napisano przez Redakcja GMP opublikowano w kategorii Aktualności, Mosina

Tagi:

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (2)

  • zibi
    piątek, 22 cze, 2012, 13:14:16 |

    Jestem ciekaw czy UM Mosina poinformował mieszkańców posesji które znalazły się w zasięgu kamer jak będzie zachowana ich prywatność??? Osobiście nie chciałbym aby ktoś zaglądał w moje okna lub widział kto mnie odwiedza.

Skomentuj