Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Kowbojski modowy piknik w Starym Browarze w Poznaniu
Tomasz Kaczmarek | środa, 12 cze, 2019 | komentarzy 5

Woda to życie

Upały, z jakimi ostatnio mamy do czynienia, możliwe są do zniesienia dzięki wodzie. Napełniamy nią baseny, zażywamy orzeźwiających kąpieli w pobliskich jeziorach i oczywiście dużo jej pijemy. Nie tylko człowiek potrzebuje wody, aby przetrwać tak upalne dni. Pamiętać musimy również o zwierzętach i roślinach, które musimy poić i podlewać. Gdy słońce przygrzewa zaczynamy doceniać to jakim cennym surowcem jest woda szczególnie wtedy, gdy zaczyna jej brakować.

Zachęcamy do przeczytania nowego numeru Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej, w której między innymi artykuł „Debatując o wodzie”.

Widok ujścia Kanału Mosińskiego do Warty

Widok ujścia Kanału Mosińskiego do Warty

Przywołany w artykule profesor Adam Wodziczko, założyciel Wielkopolskiego Parku Narodowego, tak w swojej książce „Na Straży Przyrody” pisał o wodzie:

Warto zapoznać się z myślą tego wybitnego uczonego, tak silnie związanego z naszym regionem, któremu badaniu i ochronie poświęcił znaczną część swojego życia.

Aktywny wypoczynek nad Wartą sposobem na upały

Aktywny wypoczynek nad Wartą sposobem na upały

Napisano przez Tomasz Kaczmarek opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi: ,

Tomasz Kaczmarek

Dziennikarz, radiowiec, organizator spływów kajakowych.

Wasze komentarze (5)

 • Logistyk
  środa, 12 cze, 2019, 7:36:32 |

  Po raz kolejny Burmistrz w Mosinie to lejwoda, już w październiku 2018 miały nastąpić pierwsze prace ziemne i były. Pokazały się 2 koparki wykopały korzenie po wyciętych drzewach i na tym skończyła się inwencja twórcza Burmistrza. Kolejny raz wyborcy łykneli haczyk wyborczy. Ciekawe kiedy wreszcie nauka nie pójdzie w las i z wszystkich bredni przedwyborczych ludzie zaczną wyciągać wnioski?. A może wreszcie mieszkańcy Mosiny zaczeli rozliczać swoich włodarzy z obietnic i ich pracy w Urzędzie.

  • mieszkaniec
   środa, 12 cze, 2019, 11:41:13 |

   Bo wielką szkodą jest że nie można oceniać wybranych i rozliczać z ich obietnic. Powinno to być zrobione prościej niż przez głosowanie bezpośrednie czy referenda na obecnych zasadach. A obecnie wygląda to tak, że wygrywa ten co naobiecuje najwięcej (lub najbardziej nastraszy przeciwnikiem) i ma na X-lat zapewnioną posadkę na której jest nietykalny dla swoich wyborców. Ocena raz na X-lat przy wyborach to stanowczo za mało żeby chciało im się starać.

 • JWB
  środa, 12 cze, 2019, 11:58:36 |

  Nie wiem co powyższe wypowiedzi mają do tego tematu. Poniżej na stronie gazety chyba już toczy się dyskusja na ten temat wyborczy. Tutaj problemem jest woda, a raczej jej brak. Przytoczono mądre słowa jednego z większych postaci w naszym regionie, czyli Adama Wodziczki. Warto by było podjąć dyskusję właśnie na ten temat ponieważ to jest nasz problem numer jeden. Takie miejscowości jak Rogalim, Rogalinek i wiele innych w naszej gminie boryka się z brakami wody w okresach suszy. Z roku na rok jest coraz gorzej. Moim zdaniem powinniśmy zacząć działać, w załączonym fragmencie książki mamy nawet wytyczone kierunki tylko powinni zainteresować się tym odpowiednie osoby w urzędzie, które według mojej opinii najpierw myślą o swoim interesie a dopiero później o interesie gminy. Przespaliśmy wiele lat, zapominając o gospodarce wodnej, pora zacząć nadrabiać zaległości.

 • jp
  środa, 12 cze, 2019, 12:30:27 |

  Niestety ludzie sami nie potrafią zadbać o gospodarkę wodną. W niektórych regionach ludziom prawie w ogóle nie leci woda z kranów podczas gdy niektórzy podlewają trawę przed domem. Sama mam ogródek i podlewam tylko to co jest niezbędne, czyli rośliny które dają mojej rodzinie pożywienie. Przy takich upałach i wielodniowej suszy nie powinniśmy marnować wody na pięknie wyglądające trawniki. To chyba nie powinien być priorytet!!!

 • mieszkaniec
  czwartek, 13 cze, 2019, 13:22:22 |

  ale to chyba nie tędy droga, to takie rozwiązanie zastępcze i chęć przeniesienia winy na kogoś innego. To nie sąsiad jest winny że podlewa trawnik (w końcu za to płaci to czemu nie) ale aquanet/gmina przez brak inwestycji, modernizacji i sensownego planowania doprowadzili do tego że w okresie wzmożonego zapotrzebowania na wodę – tej wody po prostu brak.

Skomentuj