Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wiosenny repertuar trendów w Starym Browarze
Elżbieta Bylczyńska | czwartek, 11 kwi, 2019 | komentarzy 18

Pytania do Burmistrza Mosiny

Zapytaliśmy Burmistrza Gminy Mosina, Przemysława Mielocha m.in o drogi, sytuację z budynkiem przychodni, o to czy gmina podejmie się remontu „Kokotka”, i oczywiście o pływalnię.

Z Burmistrzem Mosiny, Przemysławem Mielochem rozmawia Elżbieta Bylczyńska.

E.B. Czy w ramach „Piątki Morawieckiego” Gmina będzie miała fundusze do wykorzystania na budowę dróg lokalnych, i ewentualnie które ulice będą remontowane?

Przemysław Mieloch: Niebawem złożymy wnioski o dofinansowanie budowy ul. Brzechwy w Mosinie oraz ul. Zielonej i Stęszewskiej w Krosinku. W sierpniu br. będziemy składali wnioski na ul. Świerkową i Strzałową. Opracowujemy dokumentację projektową i w przyszłym roku złożymy wnioski na ul. Lema (przedłużenie ul. Brzechwy) oraz ul. Łąkową i Różaną w Pecnej.

Dobiega końca budowa ul. Kasprowicza

fot. UM w Mosinie

Jak wygląda obecnie sytuacja z budynkiem przychodni przy Dworcowej, który zostanie opuszczony przez najemcę. Co Pan planuje tam umieścić?

Gmina ma przygotowany projekt na modernizację budynku, w którym będzie mieścił się m.in. Ośrodek Pomocy Społecznej, Straż Miejska, Referat Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu, Referat Spraw Obywatelskich i Działalności Gospodarczej, Urząd Stanu Cywilnego.

Dotychczasowy nieprawny najemca przeniesie się do dwóch innych swoich lokalizacji, myślę w kwietniu br.

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

budynek przychodni ul. Dworcowa w Mosinie

Czy Gmina podejmie się remontu zabytkowego budynku „Kokotka” przy ul. Wawrzyniaka?

Mamy zarezerwowane środki na projekt remontu budynku, na który będziemy pozyskiwali środki zewnętrzne. Pragniemy tam stworzyć nowoczesne, w tym multimedialne Muzeum Ziemi Mosińskiej.

Kokotek (Kogutek) w Mosinie - 30.11.2018r.

Kokotek (potocznie zwany również jako Kogutek) w Mosinie – 30.11.2018r. – w przyszłości powstanie tutaj multimedialne Muzeum Ziemi Mosińskiej

W styczniu miał Pan być w kancelarii Prezydenta RP, proszę zdradzić szczegóły rozmów.

Przyznam, że jeszcze nie byłem. Natomiast na początku kwietnia będę gościł w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym będę rozmawiał o prawnej możliwości finansowego wsparcia uboższych rodzin w zakresie Programu Czyste Powietrze. Jeszcze w minionym roku zwróciłem się pisemnie o wyrażenie zgody na taką możliwość. Pierwsza odpowiedź była negatywna, druga pozytywna.

Pragniemy wesprzeć tych, których nie stać na wkład własny w ramach tego programu, a którzy palą tańszym węglem.

Prezydent RP Andrzej Duda z wizytą w Mosinie – uroczystości

Czy wiadomo już, jak będzie wyglądać gospodarka odpadami, chodzi mi o zróżnicowane ceny, wyższe dla gminy?

Czekamy na decyzję Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który, jak oczekujemy, stwierdzi konieczność przyjmowania jednolitych stawek odbioru odpadów na RIPOK

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK w Mosinie

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych tzw. PSZOK w Mosinie

Oczywiście muszę zapytać o basen, bo o tym w Mosinie zawsze się mówi, kiedy powstanie?

Składamy wniosek na dofinansowania do Ministerstwa Sportu. Jednocześnie rozważamy możliwości zaoszczędzenia środków z VAT. Środki w budżecie zostały zaplanowane. Przetarg w bieżącym roku będzie ogłoszony.

Na tej działce ma powstać pływalnia

Na tej działce ma powstać pływalnia

W Mosinie nie ma już podziałów, w Radzie nie ścierają się wrogie sobie stronnictwa. Czy mógłby Pan powiedzieć, że radni dobrze współpracują z Burmistrzem?

To prawda, nie ma klubów radnych. Pracujemy merytorycznie. Podejmujemy nowe działania, których owoce będziemy mogli zobaczyć za cztery czy sześć lat, jak chociażby budowa kanalizacji sanitarnej w oparciu o oczyszczalnie kompaktowe w Borkowicach, Bolesławcu, Dymaczewie Nowym, Dymaczewie Starym, jak i w Rogalinie, Świątnikach, Radzewicach i Mieczewie.

Ma Pan już zastępców, czym będą się zajmować?

Pan Adam Ejchorst zajmuje się sprawami Referatów Mienia Komunalnego, Ochrony Środowiska, Geodezji i Zamówień Publicznych oraz dodatkowo tematem sieci wodno-kanalizacyjnych.

Pan Tomasz Łukowiak prowadzi Referaty Inwestycji i Rozwoju Gminy, Planowania Przestrzennego i Budownictwa oraz dodatkowo temat polityki społecznej.

Ostatnio toczy się dyskusja na temat wprowadzania do szkół nauczania dot. LGBT. Jakie jest Pana zdanie w tej sprawie? Czy mieszkańcy naszej gminy mają się liczyć z tym, że dzieci w szkole będą uczone kontrowersyjnych poglądów? Przecież dziecko, którego rodzice nie zgodzą się na lekcje i tak doświadczy tej „wiedzy” poprzez rozmowy z dziećmi, które będą uświadomione. A o tym się nie mówi. To, że rodzice nie wyrażą zgody na wczesne uświadamianie seksualne dziecka w szkole, nie znaczy, że nie zetknie się ono z tymi sprawami właśnie w szkole.

Zgodnie z art. 18 Konstytucji RP, orzeczeniami Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego w tym zakresie oraz art. 84 Prawa Oświatowego wychowaniem dzieci zajmują się rodzice. Będę dbał o prawa rodziców. Mówię to również z perspektywy rodzica kilkunastoletniego chłopca.

Wieża widokowa - Mosina, Pożegowo

Wieża widokowa – gmina Mosina, Pożegowo

Elżbieta Bylczyńska

Redaktor naczelna Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej

Wasze komentarze (18)

 • zuzia
  czwartek, 11 kwi, 2019, 15:00:04 |

  piszecie ze w mosinie nie ma podziałow/ no panie mieloch a szafarze, ministranci tylko oni sa powazani i zatrudniani/ jako osoby koscielen powinniscie byc na wskros dobre, uczciwe, pomocne wszystkim nie tylko szafarzom i ministrantom/ a

 • mieszkaniec
  czwartek, 11 kwi, 2019, 15:26:19 |

  Nie ma podziałów? Tzn co? Opozycję wykopaliście z rady? Czy radny z dymaczewa ma na wszystkich takiego haka że nikt nie podskakuje?
  Widzę że w takim razie będzie kadencja poklepywania się po plecach i „wkładania sobie do dzióbków”… Tragedia.

 • Kowal88
  czwartek, 11 kwi, 2019, 16:40:59 |

  Panie Mieloch, najpierw Pan obiecuje mieszkańcom że nie będzie kolejnej myjni w Mosinie, po czym dowiadujemy się że za plecami mieszkańców w porozumieniu z inwestorem (jak wiemy duży może więcej, deweloperzy w Mosinie to pokazują ) że można pana przekabacić, mam nadzieję że nadejdzie taki dzień w którym ktoś odpowie za negatywne dla gminy decyzje.

 • gość
  czwartek, 11 kwi, 2019, 22:30:40 |

  Nie ma podziałów… To dobra nowina Panie Burmistrzu. Czy wcześniej takie były? Jeśli jednak nie, to jak to się stało, że się pojawiły?
  Pana stwierdzenie w tym wywiadzie zabrzmiało jak ogłoszenie cudu. Czy nie za wysoko Pan sięga chcąc wyręczyć szefa? A może marzy się Panu wysadzić Go z chmurki z której zarządza…

 • Michał_Kleiber
  piątek, 12 kwi, 2019, 6:19:03 |

  Podziały są, vide głosowanie nad planem rozwoju turystyki. Natomiast co do zasady raczej dyskusje są merytoryczne z rzadka głosowania „po złości”. Co do szkoły, to jeśli przywołany temat jest kontrowersyjny, to również kontrowersyjny jest fakt nauczania ? religii i etyki przez katechetów. Kluczem jest równowaga.
  Zawsze mnie uczyli, że o człowieku świadczą czyny, nie przynależność do jakiejś grupy.

 • gość
  piątek, 12 kwi, 2019, 8:54:24 |

  No właśnie panie @Michał_Kleiber, o człowieku świadczą czyny. Pierwszy lektor chciałby uchodzć za świętego człowieka, ale co można powiedzieć o nim na podstawie czynów jego???
  Jest mi wstyd, że ktoś taki mnie reprezentuje…
  A co do religii i etyki. W tym kraju żyja ludzie o różnych wyznaniach. Dlatego rozdział kościoła od państwa jest tak istotny. To czysto higieniczny pogląd w tej sprawie.

  • Michał_Kleiber
   piątek, 12 kwi, 2019, 17:32:08 |

   @gość – przecież w tym punkcie się zgadzamy.
   Moje zdanie dotyczące czynów odnosiło się, do postawionej w artykule tezy o kontrowersyjnym nauczaniu o LGBT (nie interesuje mnie kto do jakiej grupy należy), a jak się zachowuje w stosunku do innych. Dalej Burmistrz odwołał się do art.18 Konstytucji…. Również uważam jak Pan/Pani, że ważna jest różnorodność i rozdział kościoła od Państwa. Szkoda, że Burmistrz w artykule nie podparł się art. 25 Konstytucji, który mówi, że władze publiczne zachowują bezstronność w sprawach przekonań religijnych, światopoglądowych i filozoficznych, zapewniając swobodę ich wyrażania w życiu publicznym. W świetle tego artykułu wszelkie symbole wyznań nie powinny mieć swojego miejsca w instytucjach publicznych.
   Należę do ludzi o jasnych poglądach, podpisuję się pod swoimi słowami i jestem gotowy ponieść ich konsekwencje, ale i ich bronić. W odniesieniu do Burmistrza jestem w b. wąskiej grupie radnych, którzy otwarcie krytykują Burmistrza, na komisjach i sesjach. Tak widzę rolę jakiej się podjąłem.
   Mam nadzieję, że rozjaśniłem, czego dotyczyły moje wypowiedzi o czynach, nie przynależności.
   Pozdrawiam

 • mieszkaniec
  piątek, 12 kwi, 2019, 10:20:06 |

  Zgadzam sie z Toba „gosc”, szkoda slow!

 • Polak Mały
  sobota, 13 kwi, 2019, 0:04:29 |

  Widać, że redakcja zrezygnowała z wywiadów na żywo z burmistrzem, bo wypadał w nich nie tyle słabo co żałośnie. Z drugiej strony nasz włodarz już tyle razy rozmijał się z prawdą, że już chyba lepiej go w ogóle nie słuchać. Do końca kwietnia mamy 17 dni – „myślę”, że dotychczasowy najemca budynku przy dworcowej raczej się nie przeniesie. Swoją drogą – jeśli rzeczywiście wszczęto względem najemcy postępowanie komornicze, warto by zapytać o jaką sumę chodzi – mieszkańcy mają prawo wiedzieć jakie straty poniósł budżet miejski.

 • gość2
  niedziela, 14 kwi, 2019, 16:47:00 |

  Ten basen to taka mityczna obietnica mam wrażenie. Uważam, że gmina powinna się zająć kokotkiem, to skandal, żeby tak piękny, historyczny budynek niszczał, zwłaszcza w obliczu tego, że u steru mamy historyka, który chyba powinien być świadomy wartości takich miejsc?
  Co do ostatniego pytania – ja jako rodzic życzę sobie, żeby moja córka spotykała się w szkole z postawą tolerancji i otwartości, nie życzę sobie straszenia lgtb, tylko przekazywania rzetelnej wiedzy, a niekoniecznie w związku z tym zgodnej z nauczaniem katolickim. Ciekawe, jak burmistrz zamierza wyjść na przeciw oczekiwaniom rodziców takich jak ja, czy umie zachować bezstronność, czy jednak będzie działał zgodnie z linią swoich konserwatywnych poglądów?
  Samo pytanie prowadzącej jest sformułowane tendencyjnie i z góry krytykująco, nie wiem, czy ktoś to zauważył?

 • lol
  piątek, 3 maj, 2019, 18:30:03 |

  To pisior z prawicowymi poglądami, do tego mocno skrzywionymi. Całkowicie się z Tobą zgadzam @gość2. Burmistrz nie wyjdzie naprzeciw takim rodzicom jak Ty bo po pierwsze, gardzi nimi, a po drugie zdecydowanie nie podziela waszych poglądów. Ukrywając swoje poglądy, także te polityczne wystrychnął na dudków wszystkich, swego szefa, współpracowników, radnych i swoich wyborców. Teraz wszystkich ma gdzieś i nie przejmuje się gminą i jej mieszkańcami…

 • polak mały
  czwartek, 17 paź, 2019, 21:37:23 |

  @lol zgadzam sie z Toba. Facet jest tak bardzo zapatrzony w siebie, ze nikogo poza soba nie dostrzega. To cynik i czlowiek wyzuty z zasad. Wszystko jednak ma kiedys swoj kres. Czarne chmury gromadza sie nad tym czlowiekiem, ktory w tak krotkim czasie uczynil tak wiele zla. Bomba pojawi sie w Mosinskich Faktach juz niebawem. Zachecamy do czytania. Zdziwisz sie mieszkancu, w czyje rece odales swoj los.

 • GOŚĆ
  niedziela, 20 paź, 2019, 23:44:07 |

  Coś słyszałem na mieście. Ludzie gadają o jakimś mobbingu czy molestowaniu w Mosińskim Magistracie. Dzisiaj też coś słyszałem w Szafonierze, ale nie wiadomo o kogo chodzi. Podobno jakiś duży urzędnik. Czekam, co będzie w tej bombie.

  • Aaa
   poniedziałek, 21 paź, 2019, 18:17:52 |

   A można jakieś konkrety? Bo plotki to wiesz …

 • GOŚĆ
  poniedziałek, 21 paź, 2019, 19:14:48 |

  W czym rzecz @Aaa? Nie wiem o kogo chodzi, stąd i brak konkretów. Nie potrafisz czytać?

 • gość
  poniedziałek, 21 paź, 2019, 19:26:14 |

  Ploty chodzą sobie tak bez zadnych konkretów. nawet jak ktoś bąka to i tak nie wiadomo o co chodzi. Może ktoś dymki puszcza dla zmyłki.

  • zbychu
   poniedziałek, 21 paź, 2019, 19:48:17 |

   Takie typowe ploteczki żeby podniszczyć wizerunek burmistrza. Kto je rozsiewa? Nie trzeba daleko szukać – ci sami ludzie, którzy robią to od lat m.in plując w wizerunek burmistrzów Rysia i Springer. Brudna walka o władzę, że aż wstyd. Szkoda, że ów osobnicy jeszcze tego nie zrozumiały, że ludzie nie są tacy głupi jak im się wydaje i w ten sposób sterów nie obejmą. Chyba, że rozumieją i po prostu lubią ubliżać innym. Szkoda, że na szkodę dla tej gminy.

 • Z.
  czwartek, 24 paź, 2019, 11:03:17 |

  Coś jest na rzeczy. Pisze o tym Kasprowicz na najnowszych Faktach. Szykuje się niewąska afera z głównym włodarzem w tle. Nie minął jeszcze rok kadencji, a wciąż jesteśmy zaskakiwani jakimś brudem. Gorzej niż za Zośki. Dziwne zwolnienia w Urzędzie, budżet inwestycyjny coraz chudszy, przedłużające się ważne inwestycje, szkoła w Krosinku bez sali gimnastycznej na lata, Nierozwiązany problem wody na Zawarciu, Całkowita degrengolada w gospodarce odpadami, Czerwonka utknęła w miejscu, wpadka z fotowoltaiką, żegnaj kładko pieszo-rowerowa przez Wartę w Czapurach, dziwne układy z deweloperami, pęczniejący budżet pływalni, nie ruszają prace prze zbiorniku retencyjnym przy Leśmiana, itd itp. Lista zmarnowanych szans jest olbrzymia, a główny sprawca całego zamieszania śpi i nic nie robi. Przestał się nawet pokazywać. Nie wiadomo, co robi w urzędzie. Sprawy urzędowe leżą, mieszkańcy czekają miesiącami w prostych sprawach, urzędnicy sami się zwalniają i zatrudniają się w innych, przyjaźniejszych urzędach. Duże pieniądze wydane na szkolenia urzędników wyrzucone w błoto. Jedynym, pracującym burmistrzem, jest trzeci zastępca, pan Adam Ejchorst. Drugi zastępca wciąż na początku drogi. Tak samo „niemotny”, jak podczas Sesji Rady Miejskiej. Główny jeszcze chyba nie ochłonął po wygranych wyborach i wciąż celebruje ten moment nie przejmując się pracą… Ciekawe, jakie będzie podsumowanie pracy Burmistrza w grudniu?
  Do tego wszystkiego jeszcze jakaś afera taśmowa. Fe!

Skomentuj