Przewodnik niedzielnego biegacza w powiecie poznańskim
Powiat poznański wydał informator dla biegaczy pt. „Przewodnik niedzielnego biegacza”. W przewodniku znajdziemy 10 leśnych tras biegowych, pieszych i Nordic Walking znajdujących się w powiecie poznańskim. Trzy pierwsze trasy przebiegają przez nasz region (Pętla Mosińska, Pętla Komornicka i Pętla Puszczykowska). Nie zabrakło też trasy przebiegającej przez Rogaliński Park Krajobrazowy.
„Przewodnik niedzielnego biegacza”
Z myślą o biegaczach, piechurach oraz entuzjastach Nordic Walking przygotowano wyjątkowy informator pt. „Przewodnik niedzielnego biegacza”. Publikacja ta zawiera opisy dziesięciu malowniczych tras biegnących przez najbardziej urokliwe zakątki naszego powiatu. Autorzy przewodnika zachęcają do aktywności – do biegania, marszu z kijkami lub spaceru z „Przewodnikiem niedzielnego biegacza”. W przewodniku można znaleźć trasy różnorodne zarówno pod względem długości, jak i stopnia trudności, co sprawia, że każdy znajdzie coś dla siebie – niezależnie od kondycji fizycznej czy preferencji.
Każda propozycja składa się z kilku części: mapy trasy, jej opisu oraz opisu wyszczególnionych atrakcji, na które warto zwrócić uwagę podczas wycieczki.
Leśnymi ścieżkami po powiecie poznańskim
Na szczególną uwagę zasługują cztery trasy, które przebiegają przez tereny dobrze znane mieszkańcom regionu: Pętla Mosińska, Pętla Komornicka oraz Pętla Puszczykowska oraz Rogaliński Park Krajobrazowy. Te szlaki nie tylko pozwalają na aktywne spędzenie czasu, ale również prowadzą przez miejsca pełne historycznych i przyrodniczych atrakcji, co czyni z biegania prawdziwą przygodę.
Aktywna Trójka w WPN: Pętla Mosińska
Wielkopolski Park Narodowy oferuje bardzo atrakcyjne i różnorodne tereny. Na jego terenie kilka lat temu wytyczono cztery trasy dla miłośników aktywnego spędzania czasu w przyrodzie. Jedną z nich jest Pętla Mosińska, będąca najkrótszą propozycją. Pętla ta jest świetnym miejscem na wycieczkę biegową, pieszą, Nordic Walking, a przy odrobinie szczęścia zimą – nadaje się także do narciarstwa biegowego. Inicjator stworzenia WPN, prof. Adam Wodziczko, określił to miejsce jako „prawdziwe muzeum form polodowcowych”. Czeka tu na nas bardzo urozmaicony krajobraz i podłoże. Na Pętli Mosińskiej znajdziemy liczne pagórki. Trasa rozpoczyna się na parkingu turystycznym Osowa Góra. Przy Głazie Zamoyskiego i dalej obok Studni Napoleona droga zaprowadzi nas w stronę jeziora Kociołek. Stamtąd kieruje do Leśniczówki Górka, a następnie w stronę Grabiny. Ciekawostką jest, że jest to jeden z najbardziej naturalnych zespołów leśnych w WPN. Rosną tu 140-letnie dęby i graby.
Aktywna Trójka w WPN: Pętla Komornicka
Zaczynamy w miejscowości Szreniawa. Jest tu kilka parkingów leśnych. Samochód zaparkować można przy Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego. Poza samym Muzeum, na które warto poświecić czas, znajduje się także punkt gastronomiczny oraz tablica prezentująca mapę szlaków. 10-kilometrowa trasa prowadzi urozmaiconym terenem leśnym i polnym. Oznaczenia pętli prowadzą w stronę Lasu Wirskiego. Po chwili mijamy budowlę na wzniesieniu – jest to Mauzoleum Bierbaumów. Warto je odwiedzić i wejść na punkt widokowy znajdujący się na szczycie wieży. Znajdziemy się na wysokości 118 metrów n.p.m., skąd można podziwiać rozległą panoramę na Wielkopolski Park Narodowy, Poznań i Komorniki. Dalsza trasa poprowadzi długim odcinkiem przez las, następnie do Leśniczówki Wiry, a dalej do miejscowości Jarosławiec nad Jeziorem Jarosławieckim. Pętla
Komornicka poprowadzi nas dalej wzdłuż brzegu jeziora, a następnie prostym odcinkiem przez pola szreniawskie z powrotem do Szreniawy
Aktywna Trójka w WPN: Pętla Puszczykowska
Piętnastokilometrowa pętla puszczykowska jest podstawą trasy Forest Run. Sam bieg jest 6 km dłuższy i między innymi obiega dookoła Jezioro Jarosławieckie. W przewodniku ograniczamy się do samej pętli, która jest wytyczona w terenie za pomocą słupków i tabliczek. Ze względu na długość jest to raczej propozycja skierowana do biegaczy lub przy sprzyjającej zimie do narciarzy biegowych. Trasa jest pętlą, co oznacza, że można ją rozpocząć z jednego z kilku parkingów leśnych. W przewodniku poznamy wersję rozpoczynającą się na parkingu w Jeziorach. Z Jezior skierujemy się drogą leśną biegnącą wzdłuż szosy w kierunku Puszczykowa. Następnie skręcamy w lewo w żółty szlak, który poprowadzi nas przez malowniczy obszar ochrony ścisłej Pojniki do Głazu Leśników. Z tego miejsca trasa biegnie w kierunku mogił powstańców z 1848 roku, a dalej skrajem Puszczykowa, aż do Leśniczówki Wiry. W tym miejscu zawracamy i drogą leśną kierujemy się do Jarosławca i nad Jezioro Jarosławieckie. Następnie biegniemy trasą w kierunku Trzebawia.
Rogaliński Park Krajobrazowy
Wzdłuż Warty, pomiędzy Puszczykowem a okolicami Śremu, rozciąga się Rogaliński Park Krajobrazowy o powierzchni 127 kilometrów kwadratowych. To tereny zalewowe Warty, podmokłe, z licznymi starorzeczami. Krajobraz niekończących się łąk urozmaicają potężne dęby szypułkowe. Zgodnie z wykonaną w 1992 roku inwentaryzacją naliczono około 2000 dębów na tym terenie
z czego 1435 jest pomnikiem przyrody, z racji obwodu przekraczającego 200 centymetrów (na wysokości 1,3 metra). To największe w całej Europie skupisko wielowiekowych dębów szypułkowych. To idealne miejsce na spacer, jak i szybką przebieżkę w terenie. Swoją wycieczkę możemy zacząć na parkingu przy Pałacu w Rogalinie, gdzie dostępna jest infrastruktura turystyczna oraz punkty gastronomiczne. Proponowane ścieżki poprowadzą przez tereny łęgów rogalińskich, szerokich rozlewisk i łąk. Znajdziemy tu liczne punkty widokowe.
Każda z zaprezentowanych w przewodnik tras zachwyca. W zależności od nastroju, możliwości dojazdu i pogody, znajdzie się ta najlepsza na dany moment. Wielkopolski Park Narodowy, Park Krajobrazowy Promno, Puszcza Zielonka, Rogaliński Park Krajobrazowy zachwycają bogactwem, jakim jest różnorodność przyrody. Inne trasy, jak na przykład ta wokół jeziora Lusowskiego prowadzi przez różnorodne krajobrazy: wsi, lasu, wzdłuż jeziora, z możliwymi przystankami na plażach i kąpieliskach.
Bieganie po lesie: korzyści dla zdrowia
– Trasy leśne, miękkie są też najbardziej korzystne dla zdrowia, gdyż najmniej obciążają kręgosłup. Bieganie czy spacer wzmacnia mięśnie i stawy, dlatego warto sięgnąć po nasz przewodnik i być aktywnym – zwracają uwagę autorzy publikacji. – Więź z przyrodą jest w nas głęboko zakorzeniona. Las to nasz drugi dom, przyjazna przestrzeń, wartość, którą warto docenić – dodają autorzy przewodnika.
– Liczne badania dowodzą, że kontakt z naturą wpływa na stan zdrowia oraz poziom szczęścia i zadowolenia z życia. Odgłosy lasu, zapach drzew, świeże, czyste powietrze – wszystko to przynosi nam uczucie ukojenia. W takich okolicznościach obniża się poziom stresu i codziennego napięcia. Zapominamy o zmartwieniach, potrafimy się odprężyć i prawdziwie zrelaksować. Przebywając na łonie natury wzmacniamy nasz układ odpornościowy oraz wspomagamy procesy lecznicze zachodzące w naszym organizmie. Aktywność fizyczna uprawiana w lesie, w tym bieganie, Nordic Walking czy jazda na rowerze pozytywnie wpływa na psychikę, pomaga odzyskać siły, energię i radość życia. Czas spędzony na łonie przyrody to również forma pobudzania kreatywności, działająca stymulująco na układ nerwowy, twórcze myślenie, radzenie sobie ze stresem i problemami. Kiedy przebywamy w świecie przyrody, bardzo często otacza nas cisza, która coraz częściej jest dobrem deficytowym, a która jest tak ważna dla naszego spokoju i wewnętrznej harmonii. Naszą propozycją tras biegowych, pieszych i Nordic Walking chcemy zwrócić uwagę na najpiękniejsze leśne trasy znajdujące się w najbliżej dostępnej okolicy – podkreślają autorzy przewodnika.
Przewodnik po leśnych trasach, wydany ze środków finansowych powiatu poznańskiego jest dostępny za darmo. Dodatkowym atutem są pliki GPS do pobrania, które znacznie ułatwiają nawigację podczas wycieczek. Przewodnik z pewnością doceni każdy, kto chce spędzić czas aktywnie i jednocześnie odkrywać nowe, nieznane dotąd miejsca w powiecie poznańskim. Dzięki inicjatywie, mieszkańcy regionu i odwiedzający mogą jeszcze pełniej cieszyć się urokami wielkopolskich lasów i parków, a także w pełni wykorzystać potencjał rekreacyjny powiatu.
Plik do pobrania
Przewodnik niedzielnego biegacza do pobrania w w wersji pdf: tutaj.
Tagi: biegi, gmina Mosina, Jeziory, Komorniki, powiat poznański, Rogaliński Park Krajobrazowy, sport, Szreniawa, Trzebaw, Wielkopolski Park Narodowy, Wiry, WPN