T-Roc Salon VW Berdychowski Łukasz Grabowski radny w sejmiku woj. wielkopolskiego Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Wielkanoc w Starym Browarze w Poznaniu - złap zająca w apce
Willma | czwartek, 25 sty, 2018 | komentarzy 5

Zdrowe winka

W pierwszym tegorocznym ziołowym odcinku chciałabym skupić się na winie i ziołach. Napoje powstałe w wyniku połączenia tych dwóch składników mogą być bardzo pomocne w leczeniu niektórych schorzeń. Takie ziołowe winka wzmacniają serce, nerki i inne organy wewnętrzne, poprawiają przemianę materii, dodają sił, pomagają w bólach i kłopotach z zaśnięciem.

Pamiętajcie Państwo aby przyrządzając „winkowe” mikstury, używać wyłącznie garnków emaliowanych. A zatem, żeby nie zanudzać, od razu przejdę do przepisów.

Winko wzmacniające organy wewnętrzne

Do garnka wsypujemy 20 gram suszonego, rozkruszonego piołunu i zalewamy 750 mililitrami czerwonego wina. Gotujemy króciutko, a następnie odstawiamy do naciągnięcia i wystygnięcia. Kiedy winko jest już zimne, wtedy przecedzamy je na przykład przez gazę i wlewamy do butelki. Takie winko przechowujemy w chłodnym miejscu, jego okres przydatności to około 2-3 tygodni. Należy wypijać po jednej szklance dziennie. Winko oczyszcza i wzmacnia ograny wewnętrzne, w szczególności wątrobę i śledzionę. Zewnętrznie możemy stosować do przemywania ran.

Winko na zmęczenie, bóle reumatyczne i kłopoty z sercem

20 gram suszonego rozmarynu wkładamy do słoja, zalewamy 750 mililitrami białego wina, dobrze zamykamy słój i odstawiamy na 4 do maksymalnie 7 dni, pamiętając by codziennie mocno wstrząsać słojem. Po tym czasie przecedzamy winko przez płótno i wlewamy do butelki. Okres przydatności jak wyżej, 2-3 tygodnie. Pić po szklance dziennie w zmęczeniu i zawrotach głowy. W bólach reumatycznych oraz problemach z sercem robić kompresy z winka.

Winko na problemy z dziąsłami

Wkładamy do garnka 20 gram suszonego i rozdrobnionego rumianku i zalewamy 750 mililitrami białego wina. Mieszankę zagotować i pozostawić do wystygnięcia, a następnie przecedzić i zlać do butelki. Przechowywane w chłodnym miejscu zachowuje swą przydatność przez 2-3 tygodnie. Winkiem płuczemy jamę ustną w przypadku problemów z dziąsłami i jamą ustną.

Winko na bóle i zawroty głowy, gorączkę, nerwowość i problemy z zaśnięciem

Mieszamy 20 gram suszonej lawendy z 750 mililitrami czerwonego wina i pozostawiamy do naciągnięcia na 1-2 godziny. Następnie przecedzamy przez płótno i przelewamy do butelki. Aby ułatwić zaśnięcie należy wypić małą szklankę na godzinę przed pójściem do łóżka. W przypadku pozostałych dolegliwości pić według potrzeb po małej szklaneczce.

Winko na spuchnięte migdałki

Bierzemy 50 gram świeżych lub 30 gram suszonych owoców tarniny, usuwamy pestki i zalewamy 750 mililitrami białego wina. Krótko gotujemy, pozostawiamy do wystygnięcia i przecedzamy. Przechowywany w butelce w chłodnym miejscu, zachowuje ważność 2-3 tygodnie. Stosować do płukania gardła przy spuchniętych migdałkach i bólach gardła.

Winko poprawiające przemianę materii

20 gram korzeni kuklika mieszamy z 750 mililitrami białego wina i pozostawiamy na 6-7 godzin do naciągnięcia. Po tym czasie przecedzamy przez płótno i wlewamy do butelki. Przechowujemy w chłodnym miejscu. W celu poprawienia przemiany materii pijemy małą szklaneczkę podczas posiłku.

Winko na reumatyzm

W emaliowanym garnku umieszczamy 5 łyżek suszonego owocu czarnego bzu, 2 łyżki rumianku oraz 10 łyżek nasion czarnuszki i zalewamy wszystko litrem białego wytrawnego wina. Mieszankę zagotować, po czym pozostawić na małym ogniu i ogrzewać przez 15 minut. Następnie pozostawić na godzinę do naciągnięcia. Po tym czasie przecedzić dodać 4 łyżki miodu, ponownie zagotować i jeszcze gorące rozlać do butelek. Winko przyjmować kilka razy dziennie po łyżce. Kuracja takim winkiem działa przeciwbólowo i przeciwzapalnie oraz rozpuszcza złogi reumatyczne.

Winko na wątrobę i nerki

W kwietniu lub maju nazrywać 4-5 dużych garści młodych liści brzozy, włożyć do emaliowanego garnka i zalać 2 litrami białego wytrawnego wina, zagotować i po czym gotować na małym ogniu przez 15 minut. Następnie pozostawić pod przykryciem na 2-3 godziny, przecedzić, dodać pół litra miodu, zagotować i ponownie gotować na małym ogniu jeszcze przez 5 minut. Gorące winko przelać do butelek i po wystygnięciu przechowywać w lodówce. Winko można dodawać do herbatek ziołowych lub pić po szklaneczce dziennie. Stosować w celu oczyszczenia nerek i wątroby, a także w chorobach reumatycznych i krążeniowych, w chronicznym zmęczeniu, wyczerpaniu fizycznym jak i psychicznym.

Winko na oskrzela i płuca

Wkładamy do słoja 8 łyżek ziela miodunki, 2 łyżki kwiatów dziewanny, 2 łyżki kwiatów czarnego bzu i pokruszoną laskę cynamonu. Wszystko zalewamy litrem białego wytrawnego wina i pozostawiamy w kuchni na 10 dni. Po tym czasie mieszankę przelać do emaliowanego garnka, dodać 7 łyżek miodu, zagotować, po czym jeszcze gotować na małym ogniu przez 20 minut. Przecedzić i jeszcze gorące przelać do słoików lub butelek, zawekować. Winko pijemy 3 razy dziennie po 2 łyżki, najlepiej wymieszane z ziołową herbatką. W przypadku ostrego zapalenia oskrzeli można stosować nawet po łyżce co godzinę, rozcieńczając winko bardzo ciepłą wodą.

Winko na serce i nerki

Umieszczamy w emaliowanym garnku rozdrobiony pęczek zielonej pietruszki, 4 łyżki suszonych owoców głogu i pokruszoną laskę cynamonu. Wszystko zalewamy dwoma litrami białego wytrawnego wina, zagotowujemy po czym gotujemy jeszcze przez 15 minut na małym ogniu. Pozostawiamy do naciągnięcia pod przykryciem przez 30-45 minut, następnie przecedzamy, dodajemy pół szklanki octu jabłkowego (własnej produkcji) lub 2 łyżki soku z cytryny oraz pół litra miodu. Ponownie zagotować i ogrzewać przez 5 minut. Jeszcze gorące rozlać do butelek. Pić 3-5 razy dziennie po łyżce. Można dodawać do herbatek ziołowych. Stosować w chorobach serca i nerek, a także w bezsenności i zakrzepach

Mam nadzieję, że po przeczytaniu tego artykułu zdecydujecie się Państwo na „winkowe” kuracje. Zioła, jak widać można przyjmować nie tylko w postaci herbatek. A zatem „NA ZDROWIE”. Na koniec życzę Państwu samych uśmiechniętych i bezstresowych dni w nowym 2018.

Pozdrawiam serdecznie

WILLMA

wina

Napisano przez Willma opublikowano w kategorii Aktualności

Tagi:

Wasze komentarze (5)

  • domator
    czwartek, 25 sty, 2018, 15:37:37 |

    Bardzo ciekawe przepisy , szczególnie na obecna pogodę. Zdrowe i dodatkowo rozgrzewające.
    Pytanko,jaki rodzaj wina mam kupić (poza czterema ostatnimi) słodkie,pół czy wytrawne ?

  • Willma
    czwartek, 25 sty, 2018, 18:11:34 |

    Witam serdecznie, zawsze wytrawne lub półwytrawne. Pozdrawiam winkowo :-)

  • Gość
    piątek, 26 sty, 2018, 13:12:28 |

    Tak myślałam ,a teraz mam pewność. Dziękuje !

  • Anna
    niedziela, 12 maj, 2019, 10:19:21 |

    Chciałam dopytać o gotowanie w winie. Wino przecież pod wpływem gotowania traci promile, czy jeżeli zioła zalejemy winem powinniśmy doprowadzić całość do wrzenia i dopiero chwilę gotować, czy nie dopuszczamy do wrzenia???

  • julian
    sobota, 27 lut, 2021, 1:13:43 |

    Jak można gotować wino czy zaprawki ,to fantazja bajarzy

Skomentuj