Festiwal dostępności Salon VW Berdychowski Osa Nieruchomości Mosina - działki, mieszkania, domy Teatr na leżakach w Starym Browarze w Poznaniu
Redakcja GMP | środa, 11 maj, 2022 | komentarzy 19

Klimat się zmienia. Susza 2022

Pożary, słabej jakości plony, brak wody w okolicznych rzekach, niskie ciśnienie w przydomowych instalacjach, a nawet burze piaskowe, które przeszły przez naszą okolicę w połowie kwietnia to problemy, z którymi będziemy zmagać się coraz częściej. Wydawało się, że po epidemii Covid-19 oraz wybuchu wojny w Ukrainie, nic gorszego nie może nas już spotkać. Okazuje się jednak, że w tym roku będziemy zmagać się także z suszą.

Temat ten poruszany jest na naszych łamach od dawna. Sytuacja tym bardziej powinna niepokoić, gdyż nic nie wskazuje, że najbliższe lata przyniosą zmianę na lepsze. Wczesne żniwa, ubogie plony to problemy z jakimi zmagają się rolnicy. Na przestrzeni tych lat, w gminie Mosina, która z definicji jest gminą miejsko-wiejską niewiele się zmieniło. A potrzeby są spore. Okoliczne rzeki, takie jak Kanał Mosiński, Samica Stęszewska, Głuszynka, Wirynka czy Kanał Szymanowo-Grzybno rokrocznie wysychają, zarastają, a w większości z nich, w lipcu czy sierpniu, możemy przejść tzw. suchą stopą. Niestety ,na sygnały te najwidoczniej władze są ślepe, gdyż niewiele się dzieje, aby zadbać o kurczące się zasoby wody. Brakuje inwestycji, mających na celu zatrzymanie, piętrzenie wody w rzekach. A ta, w okresach, w których jest najbardziej potrzebna – zwyczajnie wyparowuje.

Jak podaje wikipedia, susza to długotrwały okres bez opadów atmosferycznych lub nieznacznym opadem w stosunku do średnich wieloletnich wartości i wysoką temperaturą. Natomiast susza hydrologiczna to występujący w następstwie suszy atmosferycznej okres, podczas którego przepływy w rzekach spadają poniżej wieloletnich wartości średnich. W przypadku przedłużającej się suszy obserwuje się znacznie zmniejszone zasoby wód powierzchniowych, a także obniżenie poziomu zalegania wód podziemnych (ich późniejsza regeneracja jest procesem długotrwałym).

Susza powoduje przesuszenie gleby, zmniejszenie lub całkowite zniszczenie upraw roślin (a co za tym idzie klęski głodu), zmniejszenie zasobów wody pitnej, a także zwiększone prawdopodobieństwo katastrofalnych pożarów.

Wskaźnik wilgotności gleby - 10.05.2022 r.

Wskaźnik wilgotności gleby – 10.05.2022 r. – źródło: IMGW

„Wielkopolska stepowieje”, słyszymy coraz częściej. Niestety jest to fakt. Według szacunków Wielkopolska jest najbardziej dotkniętym suszą regionem w Polsce. Z czego najgorsza sytuacja występuje na północ i południe od Poznania tj. w gminie Mosina, Kórnik i Luboń. Niewystarczające opady oraz prognozowane coraz wyższe temperatury oznaczają, że susza będzie się pogłębiać.

– W całej Wielkopolsce, patrząc z Lubuskim, susza występuje w wierzchniej warstwie gleby – mówi na antenie Radia Poznań Marta Ceglarek z specjalista Wielkopolskiej Izby Rolniczej. – Jeżeli będzie padać deszcz, rośliny jakoś będą w stanie funkcjonować, jeżeli nie, na pewno odbije się to na jakości plonu, ilości plonu i na sytuację ekonomiczną rolników, która i tak nie jest w tej chwili dobra. Począwszy od drogich nawozów, kosztów energii, środków produkcji – to na pewno przełoży się na ceny – dodaje Marta Ceglarek.

Jednym ze sposobów radzenia sobie z tym problemem są zbiorniki retencyjne, które służą poprawie bilansu wodnego, a także łagodzeniu skutków suszy i powodzi. Obecnie, jeden z nich powstaje właśnie na terenie gminy Kleszczewo, gdzie odnotowuje się jedne z najniższych w Polsce roczne poziomy opadów deszczu. Inwestycja, która powstaje, na terenie Kleszczewa, realizowana przez PGW Wody Polskie, czeka na swój  finał już 30 lat. Obiekt powstanie w grudniu 2022 r. Woda znajdzie się tu, w wyniku spiętrzenia wody rzeki Męciny, po wybudowaniu zapory czołowej znajdującej się około 70 m powyżej drogi Tulce–Środa Wielkopolska. Zbiornik będzie miał pojemność retencyjną 242 tys. m3, będzie tutaj magazynowanie prawie 67 tys. m3 wody dla nawodnień rolniczych, w tym użytków zielonych.

Tego rodzaju inwestycje przyczyniają się do rozwoju turystyki, ale przede wszystkim niwelują niedobory wody, a także wezbrania powodowane gwałtownymi ulewami. W obliczu nasilających się zmian klimatu takie rozwiązania są skuteczne. Niestety, przykład Kleszczewa to kropla w morzu potrzeb.

– Trzeba przeprowadzać procesy odwrotne niż te, które zaczęły się dwa stulecia temu: nawadniać pola, sadzić lasy mieszane. Nieodzowne jest też kontrolowanie obiegu wody w miastach – twierdzi prof. Lech Ryszkowski z Polskiej Akademii Nauk.

W związku z występującą suszą także strażacy mają trudny okres. Panująca susza doprowadza do ogromnych pożarów w lasach i na polach. Podobnych zdarzeń, o ile nie spadną deszcze, będzie więcej. Długotrwałe susze mają wpływ na częstotliwość i rozmiary pożarów.  O ile skutki ekonomiczne są wymierne, o tyle następstwa ekologiczne są bardzo złożone i trudne do wyliczenia.

Przy okazji warto zaznaczyć, że często  zmagamy się z błędnym mitem wypalania traw, którego rzekomym efektem miałoby być lepsze użyźnienie gleby. Ten stary zwyczaj skutkuje wyjałowieniem gleby, prowadząc do zaburzenia naturalnego cyklu obiegu materii. Trzeba też dodać, że popioły są szybko rozwiewane przez wiatr, co jeszcze silniej zubaża glebę.

Czy działania jednostek mogą zatrzymać postępujący proces stepowienia? Nie rozwiąże to systemowego problemu, ale pewne działania, które powinny stać się naszym nawykiem, mogą dać wytchnienie matce naturze. W jaki sposób? Łapać deszczówkę do podlewania roślin, czy zmienić kąpiel na prysznic. Oprócz drobnych nawyków domowych, możemy też zadbać o naszą przestrzeń zieloną: sadzić rośliny, które zatrzymują wodę w glebie.

Więcej na temat problemów z wodą w naszym regionie oraz o genezie powstawania suszy przeczytacie w artykułach Tomasza Kaczmarka:

Susza hydrologiczna - 11.05.2022 r.

Susza hydrologiczna – 11.05.2022 r., źródło: IMGW

Zbiornik retencyjny na osiedlu Nowe Krosno w Mosinie

Zbiornik retencyjny na osiedlu Nowe Krosno w Mosinie

wrak pojazdu w Warcie pod mostem w Rogalinku

Wysychająca Warta obnaża miejscami swoje dno. Pod mostem w Rogalinku w lipcu 2019 roku można było zaobserwować wystające z wody wraki pojazdów. Ciekawe co jeszcze zalega na jej dnie?

Redakcja GMP

Autor: Redakcja Gazety Mosińsko-Puszczykowskiej.

Wasze komentarze (19)

 • Gość
  środa, 11 maj, 2022, 17:19:54 |

  Dlatego miasto powinno się dogadać z Wodami Polskimi i zbudować jaz w dolnym biegu kanału by móc regulować w kanale poziom wody.. Proste jak by
  budowa cepa..nie jest to kosmiczna technologia..

  • Gość
   środa, 11 maj, 2022, 19:44:27 |

   Takie rozwiązanie może doprowadzić do zalania lub utrudnienia wydobycia urobku w żwirowni

  • Gość
   środa, 11 maj, 2022, 22:02:32 |

   Wody Polskie już zdołały zniszczyć naturalną retencja w postaci zwalonych przez bobry drzew na kanale mosinsko .Dzisiejsza hydrologia to nie pruski sposób melioracji tylko zatrzymanie wody kosztem ewentualnych czasowych podtopien za które twór Wody Polskie powinien wypłacać odszkodowanie a nie dążyć do najszybszego odprowadzenia wody do morza

  • gzub
   środa, 25 maj, 2022, 10:45:34 |

   Właśnie dzięki regulacji rzek, rolnikom, wycinkom drzew i betonozie w miastach (oraz fermom i innym wielkim koncernom hodowlanym) mamy to, co mamy. Tu przynajmniej są rozlewiska w okolicy, Warta ma gdzie meandrować i to jest własciwy kierunek.

 • karp
  środa, 11 maj, 2022, 19:27:34 |

  Stepowieją też głowy decydentów, którzy wydają pozwolenia na żwirowanie przy brzegach rzek i kanałów, a później się dziwią że nie ma wody.

 • bóbr
  środa, 11 maj, 2022, 23:50:44 |

  do tego nadmierny i niekontrolowany wyrąb drzew, brak świadomości decydentów o wzajemnych powiązaniach między gospodarką wodną a innymi działaniami, zła polityka zagospodarowania przestrzennego powodująca presję na zasoby wodne, przedkładanie interesów krótkoterminowych nad długoterminową zdolność ekosystemów do regeneracji

 • Anonimowa
  czwartek, 12 maj, 2022, 4:37:20 |

  Wypalanie traw to jedno, ale „idioci” wywalający niedopałek papierosa przez okno to co?
  Miałam dwa razy okazje widzieć takie zachowanie, niestety na policje sie nie dodzwonilam aby podac nr rejestracyjne takich osobników…..

  • olek
   środa, 25 maj, 2022, 10:47:52 |

   Widziałem nie tak dawno coś takiego we WPN – tlący się niedopałek na suchej ściółce, kto wie jakby się skończyło, gdybym go nie zagasił. Pożary lasów wynikają z tego, że LP i inni własciciele leśni pilnują ich tylko wtedy, gdy im to na rękę lub gdy chcą podbić kiepski PR.

 • Gość
  czwartek, 12 maj, 2022, 9:43:59 |

  Nierzetelny artykuł. Przecież jest wodociąg w lesie w Pecnej, flagowa inwestycja gminna zwiększająca zasoby wodne. Czego więcej oczekiwać.

 • mp4
  czwartek, 12 maj, 2022, 10:42:04 |

  Ten wodociąg dla radnego żwirującego, który wstydu nie ma za grosz to jakaś kpina. Co z tym prokuratorem ??? złamano przecież prawo wprowadzając suwerena i instytucje w błąd, poświadczono nieprawdę, ten wodociąg i trwanie żwirującego w samozadowoleniu już nawet nikogo nie obrusza, a to skandal jest nad skandale

  • orient
   czwartek, 12 maj, 2022, 10:51:04 |

   Zgadzam się. I do tego zachęca to następnych cwaniaków do piastowania funkcji radnego i zaspokajania własnych interesów.

  • karp
   czwartek, 12 maj, 2022, 11:25:47 |

   Gmina jest konsekwentna w korupcji politycznej i stara się zadbać, by uchwalić Studium, które pozwoli na to,żeby las w Pecnej nie był lasem.To ma nadać sens wcześniejszym działaniom i sprawić, by korupcja nie biła po oczach

 • Gizela
  czwartek, 12 maj, 2022, 11:06:06 |

  nie wszyscy cwaniaczą, czasami zbyt wąskie horyzonty, znudzenie i zadupie wyłazi

 • Hipis
  czwartek, 12 maj, 2022, 17:48:58 |

  @Gizela – co prawda to prawda. Nasi radni to ciasne umysły. Studia skończone (albo i nie) to jest za mało. Świata nie widział, a mędrkuje jeden z drugim. Małomiasteczkowa mentalność, brak obycia, kiszenie się we własnym sosie. Komu radni chcecie zaimponować? Komu? Niestety winni są ci mieszkańcy co głosują ciągle na tych samych. Wiesia Maniowa, don Ricardo, Walduś Żwiruś, Szymczak, Jarecka co oni wnoszą w naszą gminę? Kolejna niedopuszczalna rzecz to radny i sołtys. Albo jedno albo drugie. To budzi podejrzenia, a zachowania takich radnych są wybitnie stronnicze. Mamy 5 takich radnych. Potem burmistrz kupuje za wiejskie inwestycje głosy radnego i sołtysa. Tylko ślepiec tego nie widzi. Mieloch podobno rozwalił magistrat, a rada sama się skompromitowała. A wodociągiem to żyjemy tylko my mieszkańcy. Radni nie mają ochoty samooczyścić środowiska, bo po co? Bo wyjdą inne ich interesy. Praca dla krewnych na przykład.

  • Gość
   czwartek, 12 maj, 2022, 20:02:55 |

   Dalej powtarzam,że cały problem wyboru mosińskich radnych tkwi w lokalnych Komitetach Wyborczych,które typują swoich znajomków na kandydatów.

  • Magik
   czwartek, 12 maj, 2022, 20:16:25 |

   @hipis jedynym radnym, który jest faktycznie wykształcony, obyty, światowy to radny Michał Kleiber. Owszem nie zawsze zgadzałem się z jego opiniami, ale szanuje i cenie. Tylko on powinien w radzie pozostać. Cała reszta out. Niestety pan Michał z tego co widzę od dłuższego czasu zrezygnował z aktywności, pewnie jest załamany tym do czego doszło. Ja od siebie powiem tylko tyle, że nie mamy ani burmistrza ani rady. O typie jak Kasprowicz nie wypowiem się, bo szkoda słów.

 • Bywalca
  czwartek, 12 maj, 2022, 21:25:11 |

  Kasprowicz jest spoko, inteligentnie szyderczy. Brakuje mu klasy Jana Marciniaka, ale swoje dokłada. Tylko zboczyliśmy z tematu. Ten jest o lekceważonej przez decydentów suszy i grabieżczej polityce środowiskowej. Niektórzy powinni otworzyć szerzej oczy. Burmistrz mówi, że winny działania człowieka, ale to są jego działania, wizja przyszłości, głupie parcie na kasę, konsumpcjonizm, widzenie świata i religia.

  • mieszkaniec
   piątek, 13 maj, 2022, 19:03:07 |

   nie wiem czy bycie „wiecznie przeciwnym” jest spoko…

 • Jacek
  piątek, 13 maj, 2022, 19:05:43 |

  Można być też jak ruscy, wszyscy za. I to też nie jest spoko.

Skomentuj